ТЕЛЕФОН
+38 (067) 152 39 78

Статті

СКІЛЬКИ КОШТУЄ МЕТР "просіву"?

Image description

Чому сотні фермерів в Україні та за кордоном інтегрують в свою посівну техніку системи контролю якості висіву

Час і гроші - кожен фермер починає планування своєї роботи, орієнтуючись на ці два фактори. Дотримати оптимальні агрономічні терміни, зробити все вчасно і як слід - це перше. Друге ж - мінімізувати втрати і зробити все, щоб підвищити майбутній прибуток. І серед ключових етапів подібного планування в першу чергу потрібно назвати посів, і пов'язаний з цієї найважливішої польовий операцією контроль якості висіву насіння.

Очевидні зміни клімату останніх десятиліть змушують аграріїв прискорювати посівну для того, щоб "схопити" вологу. Посів проводиться часом на неймовірних швидкостях, при цьому все частіше використовуються широкозахватні агрегати з функцією одночасного внесення добрив. На жаль, при цьому на другий план відводиться головне - контроль якості посіву. Кожен агроном скрупульозно розраховує норми висіву та внесення добрив, розмір міжрядь, ретельно підбирає гібрид під певний агрофон, а все разом обходиться в чималі гроші в розрахунку на гарний прибуток.

Частина, причому вагома частина цих інвестицій і відповідно недоотриманого прибутку може піти буквально в нікуди. Ми маємо на увазі неполадки різного роду, які призводять до припинення подачі на одному або декількох сошниках, або ж до неправильної подачі, що приводь до появи "двійників" і "трійників" - висіяних в одну лунку насіння.

Image description

На перший погляд проблема може здатися не такою істотною. Мовляв, якщо забився один сошник з дванадцяти або шістнадцяти, то нічого страшного не станеться - візьмемо загальної врожайністю. Це як сказати ...
По-перше, сошники забиваються досить часто, і якщо не звертати на цю проблему уваги, можна зіткнутися з серйозним недобором начебто запланованого врожаю. Це, до речі, прямо відноситься і до функції припосівного внесення добрив.
По-друге, прийнявши за основу нехитрий розрахунок по кукурудзі - 1 м2 = 1 кг зерна при врожайності 10 тон / га, нескладно підрахувати, що прогнавши сівалку в один гон, довжиною 300 м з міжряддями 70 см і всього лише з одним забитим сошником, ми автоматично залишаємося без 2-3 центнерів зерна. Навскидку - ми можемо втратити на цій "дрібниці" до 1000 гривень на одному гектарі.

Додамо себе "двійники" і "трійники", забивання тукопроводів і відповідно борг з нашого боку майбутнім сходам належного мінерального живлення або, навпаки, перевитрата гранул - і ми виходимо на куди вже більше гнітючу суму.
Ситуація ускладнюється ще й тим фактом, що значна частина посівного матеріалу, яка пропонується в Україні вкрай незадовільно відкалібрована, що підвищує ризики неякісного висіву. Тим більше, на в'язкому і покритому великою кількістю рослинних залишків поле.
З кожної посівної, з кожним отриманим негативним досвідом просівів, багато фермерів починають рахувати гроші, в тому числі витрачені даремно через пропуски і недоотриманий прибуток.
У свою чергу сучасні українські компанії пропонують ефективне і недороге рішення цих проблем - системи контролю якості висіву, внесення добрив, обприскування та ін. Інтегрувавши систему практично в будь-який посівної агрегат фермер отримує цілий ряд переваг.

1) Повна гарантія контролю висіву з сигналізацією оператору про виниклі забивання і неполадки;
2) Точне дотримання всіх необхідних установок при посіві: норми висіву, припосівного внесення добрив та ін;
3) Фіксація інформації про особливості посіву (норми висіву, кількості погонних метрів, пройдених кожним сошником, міжрядь, швидкості посіву і т.д.).
На основі цієї інформації агроном може отримати точні дані по кожному засіяному полю, порівнявши їх з результатами по врожайності і рентабельності вирощування. Завдяки цьому можна більш ефективно планувати наступну посівну кампанію.
Наприклад, ми зможемо порівнювати отримані результати при різній швидкості посіву. На кукурудзі це може бути, умовно кажучи, 8 км / год, 10 км / год і 12 км / год. На ці цифри ми можемо накласти густоту посіву, глибину закладки насіння, мінеральне живлення, особливості гібридів і грунту на кожному полі. Це дозволить нам глибше розуміти процеси, завдяки яким фермерське господарство заробляє гроші.
Простий приклад: ми визначаємо, що на швидкості 8 км / год і при густоті посіву 65 тисяч насінин / га при інших рівних умовах ми збираємо врожай на 10 ц / га вище порівняно зі схемою 12 км / год і 72 тисячі насінин / га. Визначившись з тим, що результати стабільні при інших рівних умовах, ми робимо коригування на зниження продуктивності роботи конкретного агрегату, але при цьому економимо на посівному матеріалі та отримуємо прибавку до врожайності.
Аналогічним чином ми починаємо розуміти особливості того чи іншого поля, підганяючи під нього оптимальні гібриди, густоту посіву рослин, ту ж швидкість посіву та інші параметри. Тому наявність багатофункціональних систем контролю висіву - це не тільки впевненість в тому, що посівна пройде за планом, але і цінний інструмент управління врожайністю.